Uvítací dopis

Uvítací dopis

Patron by měl být se svými nováčky v pravidelném kontaktu. Prvním krokem k navázání spojení je Uvítací dopis, ve kterém se patron svému svěřenci představí a sdělí mu základní informace. Každý patron sepisuje svůj vlastní dopis s osobitým textem, měl by se ale aspoň částečně držet doporučeného obsahu, přičemž samozřejmě není nezbytně nutné do dopisu zapojit vše zde uvedené, důležité je nezahltit a sdělit podstatné věci, které čerstvým prvákům ulehčí orientaci v hradních prostorách i pravidlech a které jim pomůžou se zapojením do dění.

Dbejte v dopisech na pravopis a zbytečně je neprotahujte. Tvořte tak, jak uznáte za vhodné, ale počítejte s tím, že váš dopis bude chtít vidět vedení koleje a může doporučit změny. S dotazy a případnými nejasnostmi se obracejte na vedoucí patronády či vedení koleje.

Doporučený obsah Uvítacího dopisu – RPG část

 • krátké představení patronády a samotného patrona
 • zakázaná místa (pozemky po večerce, ošetřovna po návštěvních hodinách, jezero bez plaveckého povolení, vstup do TM bez profesora, Zapovězený les, cizí společenské místnosti, sborovna, vše mimo pozemky hradu apod.)
 • zajímavá hradní místa, možnosti využití času, zábavy
  • co se kde a jak dá dělat a co vše můžu díky tomu, že vylezu z ložnic prožít (motivace k hraní)
  • zmínění “oficiálních” aktivit (Bradavičník se jménem šéfredaktorky, famfrpál, na který se můžu chodit dívat, se jménem kapitánky, aktuální spolky a kroužky apod.)
  • sekretariát (školní řád, studijní řád, brigády, soutěže, později zápis apod.)
 • termín první společné schůzky (nebo snaha o domluvu termínu)
 • výzva k dotazům (a ujištění, že patroni, prefekti i kolejní ředitelka jsou tu pro ně)
 • rozloučení a podpis

Doporučený obsah Uvítacího dopisu – nonRPG část

 • přivítání v koleji by mělo být z větší části RPG záležitostí, je dobré ale také upozornit na kolejní diskuzi a fórum, případně web (místo odkazů používejte spíše návod, kudy se kam proklikat)
 • v případě potřeby je možné dovysvětlit další systémové, technické či prostě reálné záležitosti; nonRPG část přímo v textu oddělujeme pomocí //, nebo ji píšeme na konec sovy pod podpis opět za //

V průběhu září posílá sovy nováčkům i kolejní ředitel, přičemž není nutné, aby patroni témata, o kterých se zmiňuje, ve svých dopisech vynechávali – záleží na jejich uvážení. Na začátku školního roku se jedná o přivítání v koleji, popis cesty ke školní a kolejní nástěnce, část “vyčkejte na sovy patronů a odpovězte jim” a vyjmenování členů StR. V době táboráku kolejní ředitel hromadně rozesílá pozvánky a krátce charakterizuje Stříbrný pohár a zeleňáčka.

Závěrečný dopis

Tento dopis není nijak povinný, nicméně je vhodné na konci roku své svěřence obepsat a rozloučit se s nimi. Připomenout jim, že nyní už i oni mají šanci stát se patrony a podobně. Opět to záleží zcela na vás.
Stormy T. Templeton NOVÁ

*Odkudsi k tobě přiletí drobnější sova, jež ti přinese pergamen popsaný úzkým písmem, s vykresleným znakem zmijozelské koleje v záhlaví*

Ahoj --JMÉNO--,

jménem celé koleje Tě vítám ve Zmijozelu. Doufám, že se Ti u nás bude líbit a budeš tu spokojený. Stala jsem se Tvou Patronkou. Máme za úkol postarat se o čerstvé nováčky, trochu je začlenit, věnovat se jim a pomoct jim se vším, s čím potřebují. Vesměs jsem tu pro to, abych Ti pomohla s poznáváním školy, porozuměním všemu okolo a třeba i s případnými problémy s úkoly nebo čímkoliv jiným.

Nejspíš Ti musí spoustu věcí připadat nejasných, neznámých nebo složitých. Tak se neostýchej a s jakýmkoliv problémem či dotazem mi pošli sovu nebo si mě najdi.

Doporučuju Ti přečíst si pravidla a školní řád. A věř mi, vím o čem mluvím, někteří profesoři jsou na to hákliví. Ta nejzákladnější jsou asi nechodit na pozemky školy po večerce (22:00), nechodit do Zapovězeného lesa, neplavat v jezeře a necourat se po místech, kam se nesmí bez profesora, jako TM nebo sborovna apod. Kdyby Tě v takovém případě někdo načapal, můžeš si vykoledovat nejen strhnutí bodů pro celou kolej, ale dokonce i nějaký ten trest pro sebe. V případě toho lesa i nějaké nepěkné zranění určitě, není to tam bezpečné, a na ošetřovnu taky určitě nechceš. A kdybys potřeboval vědět, na jaké profesory si dát pozor, tak dám taky klidně echo, mám bohaté zkušenosti.

Naše škola taky nabízí spoustu zájmových aktivit, jako například sportovní spolek, famfrpál (na který se ale můžeš chodit zatím jen dívat), studentský časopis Bradavičník, kde se můžeš stát redaktorem (ozvi se šéfredaktrovi) apod. Budeš-li mít o cokoliv zájem, poradím, jak se přihlásit nebo kde co najít.

Můžeš zavítat i na sekretariát školy ve 2. patře, bývají tam vyhlašovány soutěže, brigády a později i zápis předmětů.

Máš nějaké otázky? Zajímá tě ještě něco? Určitě Ti pomůžu se vším, čím budu moct. Je to náplň mojí práce. Taky můžeš zajít za našimi prefekty a primuskou nebo kolejní ředitelkou Jane Boneovou. Ti všichni rádi pomůžou, jsou do pomáhání úplně hrr, jsou pro to jako stvoření.

Tvá patronka,
Stormy T. Templeton

----------------------------------

//nonRPG:
Spoustu dalších cenných informací se dozvíš také na kolejní nástěnce (či v diskuzi): levé menu - osoba - kolejní rozcestník, nebo i na kolejním fóru, což je nonRPG prostředek pro domluvy a informace o dění v koleji: http://green-power.xf.cz/CommonRoom/­index.php. Proto vše pravidelně sleduj, ať víš, co se kde děje.

Budu ráda, když si mě přidáš i na skypu a budeš se mi ozývat s jakýmkoliv problémem nebo i jen dotazem, stížností, cokoliv.

Můžeme se také domluvit na společné hře, protože se vždycky začíná líp, když někoho znáš a máš co hrát nebo si dokonce i utvoříš nějakou dějovou linku. Ráda ti s tím pomůžu.

No, to je snad zatím vše. Přeju hlavně spoustu zábavy, což je to, proč tu vlastně všichni jsme^^


© 2015 Jane Boneová & Lucas A. Laurie